Με τον Ντόμινικ Κοτάρσκι να κάνει σπουδαία εμφάνιση και να αποκρούει ακόμα και πέναλτι, ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος στο «Κλεάνθης Βικελίδης» απέναντι σε έναν Αρη που ήταν καλύτερος, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες του.

Ισόπαλο χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του «Κλεάνθης Βικελίδης», με τον Αρη και τον ΠΑΟΚ να μένουν στο 0-0, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League.

Οι Κιτρινόμαυροι ήταν καλύτεροι και δημιούργησαν αρκετές φάσεις, αλλά είχαν την ατυχία να πέσουν πάνω στον Ντόμινικ Κοτάρσκι, ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση και κράτησε όρθιο τον Δικέφαλο του Βορρά. Ο Κροάτης τερματοφύλακας έκανε πολλές και σημαντικές αποκρούσεις, με αποκορύφωμα την επέμβαση στο πέναλτι του Γκρέι στο 53’.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους, με τον ΠΑΟΚ να μένει στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού σε παθητικό ρόλο, έχοντας ως στόχο να χτυπήσει στην κόντρα. Ένα ματς που είχε καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αρη να έχει περισσότερες ευκαιρίες, αλλά τον ΠΑΟΚ τον MVP της αναμέτρησης, Ντόμινικ Κοτάρσκι.

Χαρακτηριστικό στοιχείο του παιχνιδιού είναι οι τελικές, με τον Αρη να ολοκληρώνει το ματς με 14, εκ των οποίων οι 7 ήταν στον στόχο, ενώ ο Δικέφαλος είχε 7, εκ των οποίων οι 5 στον στόχο. Μετά από την ισοπαλία στο «Κλεάνθης Βικελίδης», οι Ασπρόμαυροι έφτασαν τους 7 βαθμούς και οι Κιτρινόμαυροι τους 4, με τον Αρη την επόμενη αγωνιστική να παίζει στην Τρίπολη απέναντι στον Αστέρα (11/9, 21:30) και τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται τη Λαμία (12/9, 19:00).

Χαμηλό τέμπο, λίγες φάσεις

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε πρώτος στο 3ο λεπτό με τον Νάρεϊ. Ο μεσοεπιθετικός του Δικεφάλου σούταρε μέσα από την περιοχή, μετά την πάσα του Τόμας, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα και έφυγε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Ινγκασον πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 7’ ο Ματέο Γκαρσία μπήκε στην…